Прекрасні, прекрасні, прекрасні часи Першого театру

Зображення користувача first.theatre.

14 і 15 липня о 18.00 у Першому театрі відбудуться прем’єрні покази вистави головної режисерки театру Рози Саркісян Прекрасні, прекрасні, прекрасні часи , створеної у співпраці з польскою драматургинею Йоанною Віховською за темами Нобелівської лауреатки в галузі літератури Ельфріде Єлінек.

Вистава створена за темами книги Ельфріде Єлінек, яка слугує вихідним пунктом до рефлексії на тему повоєнного суспільства інфікованого насиллям. Травми війни і повоєнних часів проявляються як повсюдна агресія, та, що її бачимо на вулицях і та щоденна, приховувана за зачиненими дверима квартир, в яких мешкають культурні міщанські родини.

Всі ці питання поставлено не лише в межах фабули з безпечно віддаленого минулого й іншої географії. Сцена Першого театру перетворюється у Відень кінця 50-х лише умовно і лише моментами. Насправді ж, розказану історію грають – як завжди в театрі – тут і зараз: на цій конкретній сцені, у Львові, сьогодні. Актори і актриси лише бувають персонажами, а питання, які вони ставлять стосуються також і самого театру: його функції, його можливостей, його суспільних обов’язків, позиції актора, очікувань публіки.

Чого ми вимагаємо від театру? Як уявляємо собі роль, яку він виконує у суспільстві? Чи головним завданням театру є продукування красивих картин і розповідання універсальних історій з happy endом? Чи людина на сцені (актор/актриса) є лише персонажем у написаній кимось історії / п’єсі?
Ці теми набувають виняткового значення в контексті Першого театру – публічної, академічної інституції, у якій в першу чергу створюють вистави для дітей та юнацтва.

У виставі авторки – проблематизують театр як місце, в якому у мікромасштабі віддзеркалюються суспільні процеси, структури насилля і стосунки влади.
А також рефлексують над майбутнім: врешті, повоєнні часи все ще перед нами.
Авторський сценарій «Прекрасних, прекрасних, прекрасних часів» створено, значною мірою, на основі акторських імпровізацій.

До прем’єри вистави відбудеться ряд освітніх заходів (лекцій, майстер-класів), про які буде оголошено додатково.
Над виставою працюють: режисерка Роза Саркісян, драматургиня Йоанна Віховська, художник Діана Ходячих, хореографка Нінель Збєря.
У виставі задіяні актори: Наталія Алексеєнко, з.а. України Олена Баша, Віталій Гордієнко, Ігор Гулюк, Ірина Занік, Валерій Коломієць, Любов Кузь, Михайло Понзель.
Йоанна Віховська (Варшава) – театральна критикиня та кураторкa, перформеркa, драматургиня.
Ельфріде Єлінек – австрійська романістка, драматургиня, поетка і літературна критикиня, лауреатка Нобелівської премії 2004 року в галузі літератури, лауреатка премії Генріха Белля (1986), премії Георга Бюхнера (1998), премії Генріха Гейне (2002), чеської премії Франца Кафки (2004).
• За мотивами книги Ельфріде Єлінек «За дверима» (Die Ausgesperrten) режисером Францом Новотни у 1982 був знят одноіменний фільм.